SPX25 från Vermeer är en idealisk maskin för kabel, fiber och bevattnings-entreprenörer. Plogen drivs med en fjärrkontroll med full funktion som ger större manövrerbarhet i överbelastade och trånga arbetsplatser.
En 25hk (18,6 kW) Kohler-bensinmotor ger gott om kraft för både plogning av små rör och kablar på djupet 12″ (30,5 cm) eller mindre och borrning under uppfarter och trottoarer.


Funktioner och Fördelar
- En fjärrkontroll ger dig 360 graders styrning av maskinen vilket ger bättre manövrerbarhet på trånga arbetsplatser, samt synlighet över hela arbetsplatsen. Fjärrkontrollen är också bra för att undvika potentiella blockeringar eller hinder som kan vara svåra att använda med vanliga kontroller.
- En smal bredd på 34,5” (87,5cm) och en längd på 81” (205,7cm) gör att du kan komma in i skyddade eller små trädgårdar och installera hjälpmedel på trånga arbetsplatser.
- Gummilarverna med ett marktryck på 3,7psi (.3 bar) minimerar störning och restaurering på arbetsplatsen under tuffa markförhållanden. Denna lätta plog hjälper också till att spara tid med en transporthastighet på 3,7mph (6 km/h).
- Lägg till en valfri kabel-bom för ökad produktivitet och effektivitet.

- En maskin med fjärrkontroll tillåter 360 graders sikt runt maskinen när den används.
- Enkel övergång från plöjning till borrning under uppfart, trottoarer och andra hinder med en Porta Bore-anslutning som finns som tillval.


- Arbeta runt hinder och gör snabba vändningar med en 55-graders svängvinkel.

Kontakta Vermeer Viking för mer information.
Om du vill se en film på SPX25 in action klicka här!